Tipy, jak si vybrat matraci sobě na míru

Matrací existuje mnoho typů. Jak ale vybrat tu správnou? Vždy záleží na mnoha faktorech i na tom, jaký typ preferujete. Při výběru jak kvalitní, tak i levné matrace byste měli vědět kolik vážíte, v jaké poloze spíte nejraději, jakými trpíte zdravotními potížemi atd. To jsou otázky, na které se vás ve specializované prodejně mohou odborníci ptát.

Matrace dle typu provedení a umístění

Koupit můžete matrace pěnové, pružinové nebo třeba z kokosových vláken. Matrace z pěny různého typu jsou určené pro postele s lamelovým nebo pevný laťovým roštem. Hojně používaným materiálem je líná pěna, která reaguje na tělesnou teplotu a přizpůsobuje se anatomii těla. Tyto matrace jsou vhodné tam, kde je sucho. Pružinové matrace jsou vhodné do vlhkého prostředí chalupy nebo starších domů a pro postele s deskovým roštem. Matrace dobře větrají. Matrace z vláken kokosu mají velmi dobrou prodyšnost, ale jsou vhodné spíše pro děti.

Tvrdost matrace je subjektivním kritériem

Záleží na vaší volbě, jestli dáváte přednost tvrdé nebo měkké matraci. Důležitým faktorem při výběru matrace je ale vaše hmotnost. Výrobci rozlišují několik stupňů tvrdosti. Obecně lze říct, že čím méně vážíte, tím může být matrace měkčí. Matrace se střední tvrdostí má většinou nosnost od 70 kg až do 100 kg. Důležitá je také poloha, ve které spíte. Například pro spaní na boku výrobci doporučují spíše měkčí typ matrace, protože váhu rozkládáte na menší plochu.

Jaké další vlastnosti u matrací sledovat?

Matrace mohou být zdravotní nebo ortopedické. Jaký je v tom rozdíl? Nepatrný, ale je. Obě mají něco společného s naším zdravím. Ortopedická matrace poskytuje oporu páteři a váhové zatížení různých částí těla. Zdravotní matrace mohou být například hypoalergenní nebo jsou vhodné pro lidi upoutané na lůžko. Některé matrace mohou být zónové, kdy každá zóna má jinou tvrdost. Setkat se můžete i s pojmem sendvičové matrace, což znamená, že matrace je složena z několika různě profilovaných vrstev, které do sebe zapadají.

Ať už vybíráte jakoukoliv matraci, sledujte také to, jestli je matrace certifikovaná. U těchto matrací vám výrobci deklarují určitou kvalitu, která zajistí hodnotný spánek.

Foam Service s.r.o.
Po celé ČR na všechny matrace
 Dopravné ZDARMA
Česká Republika
IČO: 06377084
DIČ: CZ06377084