Nekonečný boj – tvrdá nebo měkká matrace?

Na jedné straně matrace tvrdá jako dřevěná lať, na druhé měkká jako nadýchaný obláček. Nejde jen o preference jednotlivce, ale především zdravotní prospěch. Bohužel jasné stanovisko, která varianta je lepší, neexistuje.

Stálé dilema

Mezi základní chyby při zařizování ložnice se řadí výběr postele s veškerým příslušenstvím. Levné matrace mohou zničit veškerou snahu o zajištění kvalitního spánku, stejně tak špatná volba tvrdosti.

Tvrdá matrace

Pevná podložka má své pro i proti a záleží na každém, co je mu příjemné. Tvrdší matrace jsou vhodné především pro lidi s vyšší tělesnou hmotností a trpí chronickými bolestmi zad. Tím ale bohužel seznam výhod končí a ten s mínusy je podstatně delší. Při pravidelném spaní na nepoddajné matraci totiž dochází k opotřebení kyčlí a permanentní zátěži páteře a zádových svalů. Z dlouhodobého hlediska navíc způsobuje problémy s šíjí, citlivostí končetin, nespavostí a tlakem na celé tělo.

Měkká matrace

Protipólem k tvrdé matraci je ta měkká. I ta ale musí splňovat jasné požadavky, aby po čase neparazitovala na lidském zdraví a nenarušovala integritu spánku. “Lenošení v oblacích” je na škodu. Páteři se totiž nedostává dostatečné opory, tělo se kroutí a ohýbá, zapojují se svaly, které by během noci neměly být aktivní. Tělo je tak i ve velmi pohodlné posteli s měkkou matrací v neustálé tenzi a neregeneruje se. Celá situace se ještě zhoršuje ve chvíli, kdy použijete příliš vysoký polštář a páteř se dostane do ještě více nepřirozené pozice.

Kompromis

Někteří výrobci jsou si dobře vědomi strastí kolem výběru správné matrace. A tak se množí nabídky, kdy si můžete podložky na pár týdnů půjčit a po čase buď vrátit nebo si je odkoupit. Druhým řešením je pořízení speciální matrace s mnoha vrstvami, kdy je jedna strana měkká a druhá tvrdá. Lze je pravidelně střídat a používat tak, jak vaše záda vyžadují.

Foam Service s.r.o.
Po celé ČR na všechny matrace
 Dopravné ZDARMA
Česká Republika
IČO: 06377084
DIČ: CZ06377084