Nejlepší matrace pro klidný spánek seniorů
Každá věková kategorie má jiné nároky a potřeby pro zdravý a nerušený spánek. Bohužel u spousty seniorů najdeme ještě staré pružinové matrace, na kterých spí celý život, aniž by věnovali pozornost přirozeným změnám jejich těla. Matraci pro seniory je nutné vybírat s přihlédnutím ke zdravotním problémům i individuálním požadavkům.
Materiál
Bolesti zad a kloubů, pooperační problémy, zhoršený krevní oběh patří k typickým neduhům stáří. Matrace pro seniory musí rovnoměrně rozložit váhu a snížit tlak na tělo. Vhodné jsou pěnové matrace nebo latexové matrace, které jsou dostatečně prodyšné a přizpůsobí se tvaru těla. Jsou vhodné i pro osoby, které na lůžku tráví více času.
Tvrdost
Obecně mají senioři tendenci vybírat měkčí matrace, ale záleží na preferencích a nejčastějších spacích polohách. Měkčí matrace zabrání přílišnému tlaku na tělo vleže na boku, zatímco tvrdší se doporučuje při častém ležení na zádech. Senioři, kteří mají vyšší hmotnost, by raději měli volit o něco tvrdší matrace.
Výška
Matrace by měla být dostatečně vysoká, aby bylo vstávání z postele snazší. Při posazení na postel by nohy od kyčle měly svírat pravý nebo mírně tupý úhel, jinak hrozí přílišné namáhání kyčlí. Záleží tedy na výšce osoby i výšce lůžka. Matrace by ze čtvrtiny měla být krytá bočnicí postele.
Hygiena
Neméně důležitý je potah matrace. Měl by být prodyšný, antibakteriální, hypoalergenní a dobře pratelný. Z hygienického hlediska je důležité měnit matraci každých pět až deset let, kdy také dochází k deformacím materiálu a ztrátě elasticity.
Jiná situace samozřejmě nastává u seniorů, kteří jsou dlouhodobě upoutaní na lůžko. Zde je důležité vybrat opravdu kvalitní matraci, která zabrání vzniku proleženin. Takovým matracím se říká antidekubitní a přesně kopírují všechny části těla, podepřou páteř a spolu s potahem zajistí potřebnou hygienu lůžka.