Matrace jsou mezi námi už tisíce let. Vůbec první byly ze slámy

Do postele se dnes těšíme hned, co z ní ráno vstaneme. Je to naše klidová zóna, zóna dokonalého odpočinku. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jestli i naši předkové se stejnou radostí chodívali spát? Nebo jestli rádi spali? Či na čem spali? Jen málokdo tuší, že matrace jsou mezi námi už tisíce let. Samozřejmě ty první se nerovnali svou kvalitou dnešním pěnovým nebo pružinovým matracím, ovšem lidé na ně nedali dopustit. Vždyť by jinak spali na holé zemi. Sláma, která první matrace vyplňovala, tak byla daleko přijatelnějším řešením.

Vůbec první matrace se skládaly ze zmiňované slámy, která byla svázána hrubou vazbou. V porovnání s arabským světem jsme však k pohodlné matraci došli až daleko později. Zatímco my se radovali z komfortní opory zad, arabský svět už uléhal na polštáře.

Pružinové matrace se inspirovaly pružinovými židlemi

Dnes na obrovskou nabídkou matrací jenom nevěřícně koukáme. Pěnové, latexové, pružinové matrace jsou něčím zcela běžným. Jenže v minulosti nic z toho neexistovalo. Na vzniku základních pružinových matrací měly vliv židle, které jim byly inspirací. Ocelové vinuté pružiny by se pravděpodobně neinstalovaly do matrací, pakliže by nebyly instalovány do křesel v roce 1857. Do konstrukcí postelí pak byly montovány zhruba o osm let později.

Matrace plné roztočů

Tím však se zajímavostmi ani zdaleka nekončíme. Věděli jste, že matrace jsou plné roztočů? Obvykle se v nich nachází několik stovek tisíc až milionů roztočů, což evidují hlavně alergici a astmatici. Roztoči se množí především v tradičních a neudržovaných matracích, které nejsou prodyšné čili které nemají, kudy odvádět vlhkost.

Vodní postele jsou s námi už pět tisíc let

Závěrem stojí za zmínku ještě jedna nevšední informace. A sice věděli jste, že vodní postele jsou s námi už pět tisíc let? Ne, opravdu to není vynález minulého století. Stojí za ním Peršané.

Foam Service s.r.o.
Po celé ČR na všechny matrace
 Dopravné ZDARMA
Česká Republika
IČO: 06377084
DIČ: CZ06377084