Jak často měnit lůžkoviny, matraci nebo rovnou celý rošt postele?

Příjemné a čisté prostředí je pro spánek velmi důležité. Jelikož spánkem trávíme zhruba třetinu života, vyplatí se udělat vše proto, aby byl co nejpříjemnější.

Matraci jednou za několik let

I kvalitní matrace jednou doslouží. Obecně platí, že pružinové matrace mají o něco nižší životnost než latexové matrace nebo matrace ze studené pěny. Pružinové matrace se ale řadí mezi relativně levné matrace a budou více vyhovovat lidem, kteří preferují tvrdší oporu.

Matraci byste měli vyměnit, pokud zpozorujete, že po probuzení trpíte bolestmi zad a krční páteře, máte potíže s usínáním a dlouho hledáte ideální polohu. Že je čas na výměnu napoví i viditelné proleženiny, poškozený povrch a zvuky, které matrace vydává. Průměrná životnost matrace se při správné péči pohybuje od 5 do 10 let.

Rošt jednou za život

Žádná postel se neobejde bez roštu. Ty jsou na tom o něco lépe než matrace – pokud vyberete opravdu kvalitní a nedojde k mechanickému poškození, vydrží vám klidně celý život. Rošt má za úkol odvádět z matrace vlhkost, rovnoměrně rozložit zatížení a podpořit správnou ergonomii těla. Nejlevnější jsou laťkové rošty, které ale nepruží a rychleji se s nimi opotřebí matrace. Lamelové rošty jsou nejoblíbenější pro svou pružnost a univerzálnost a křidélkové rošty, které jsou nejvíce variabilní, dokonale kopírují tvar těla.

Povlečení jednou za dva týdny

Ložní povlečení je pak třeba měnit nejčastěji. Během spánku vypotíme až litr a půl tekutin, k tomu se v něm zachycují kousky odumřelé kůže a prach. Takové prostředí je ideální pro množení bakterií a roztočů. Lůžkoviny by se proto měly měnit a prát alespoň jednou za 14 dní, ideálně jednou týdně. Alergici by měli být ještě důslednější a převlékat postel jednou za 3 dny.

Roztoči a bakterie se mohou skrývat i v polštářích a přikrývkách, proto je vyperte alespoň jednou ročně. Pokud máte pračku s dostatečně prostorným bubnem, zvládnete to i doma.

Foam Service s.r.o.
Po celé ČR na všechny matrace
 Dopravné ZDARMA
Česká Republika
IČO: 06377084
DIČ: CZ06377084